Kilka zasad skutecznego oszczędzania.

Dzisiaj przybywam z lekkim wpisem, takim, na który mój czas pozwala. Czasu nie ma zbyt wiele więc ciągle uczę się go oszczędzać. O tym, jak dobrze gospodarować większością rzeczy uczymy się całe życie. Wbrew pozorom oszczędnym nie trzeba się rodzić, oszczędności  się szuka, odkłada, z nich się korzysta, oszczędności się powiela. Więc tak samo jak oszczędzam czas, oszczędzam też pieniądze, chociaż w moim wypadku chyba już taka się urodziłam. Serio. Wszędzie potrafię uważać na to, by za dużo nie wydać, nie wykorzystać, żeby w sumie spożytkować na coś mądrego. W zasięgu mojego oszczędzania znajduje się też herbata "minutka"(ulubiona), no bo jak to możliwe, żeby jednej torebki nie wykorzystać na zaparzenie dwóch herbat?! Moja mama nadal nie potrafi tego ogarnąć i ilekroć na dwa kubki wykorzystuję jedną torebeczkę, zawsze ma powód do śmiechu, gdyż według większości 3zł za 100 torebek nie jest dużym wydatkiem, więc po cholere na tym żydzić.
Chyba za bardzo rozpędziłam się w kwestii herbaty, a pisać miałam naturalnie o oszczędzaniu. Tak więc:

Pierwszą zasadą oszczędzania jest robienie tego na najmniejszych rzeczach. Jeśli nie umiesz zaoszczędzić 3zł to nigdy nie wyjdzie Ci ze stówą ;'). Prawdziwe.
Ludzie często narzekają na to, że oszczędzać nie ma z czego. Wymówki znajdą się zawsze, ale konto bankowe też istnieje. Wydaje mi się, że powody, iż nie ma z czego oszczędzać są wymówkami w stylu "nie mam czasu". Jak chcesz to masz czas, jak chcesz oszczędzać to środki się znajdą.
Dajmy na to zarabiasz 1500zł, żeby nie zawyżyć wzięłam pod uwagę właśnie taki przykład.
Pomyśl, że gdyby wraz z przyszłym miesiącem, przyszło Ci zarabiać 1400zł to w większym stopniu nie zauważyłbyś tego. Po prostu byłbyś zmuszony żyć ze stówą w plecy. Cała filozofia.
Jeśli chodzi o kwestię odkładania pieniędzy to na pewno często spotykasz się z okazją, że trafia Ci się gotówka, która bez tej okazji by nie istniała. W takim przypadku moje pieniądze zawsze trafiają na konto, ewentualnie do skarbonki!(czytaj niżej). Takie rozwiązania też polecam.

Wielu ludzi oszczędza tylko po to żeby gromadzić, ja jednak wolę oszczędzanie na rzecz korzyści. Serio nie kręci mnie odkładanie pieniędzy tylko po to, by przez całe życie leżały sobie na koncie w banku. Myślę, że łatwiej jest wyrzec się stówy z wypłaty gdy ma się jakiś cel do zrealizowania, aniżeli po to żeby mało to leżeć na koncie bo akurat Ci się odkładać zachciało.
Pomyśl co możesz mieć z twoich oszczędności i gromadź je. Ludzie niekiedy odmawiają sobie wielu rzeczy tylko dlatego, że 'nie stać mnie'. Jeśli się zaprzesz, łatwiej będzie Ci odłożyć na to jakieś grosze z wypłaty, niż wyrzucić całą gotówkę od razu. Wtedy rzeczywiście mogłoby Cię nie stać.
U mnie od zawsze sprawdza się skarbonka. Myślę, że jest dobra nie tylko dla dzieciaczków ponieważ w kwestii mniejszych pieniążków sprawdza się i u dorosłych. W sprawie comiesięcznego odkładania z wypłaty skarbonki nie polecam, natomiast jeśli chodzi o codzienność to jak najbardziej! Masz 365dni w roku, w  każdy z tych dni odkładasz tak 2-3zł. Ile pieniędzy wyciągasz w sylwestra? :*

Kupuj taniej!
Promocje kojarzą Ci się z jedzeniem. Wiem, gdy ja słyszę promocja również myślę o batonie czy bluzce -20%. Generalnie kupowanie taniej kojarzy nam się z promocją. Ja przestałam myśleć w ten sposób, gdy trafiłam na stronę vinted.pl. Zdecydowanie od razu byłam na tak. Co prawda jedzenia tam nie kupię, ale ubrania jak najbardziej. Strona oferuje Ci mega dużo ubrań, obuwia, kosmetyków w naprawdę dobrych cenach. Mówię tutaj o przedmiotach używanych i tych nowych. Prawda jest taka, że większość jest tych nowych i w świetnym stanie. Z resztą sam wybierasz to co Ci odpowiada.
Jak dla mnie strona to super alternatywa dla zakupów. Nie lubię chodzić po sklepach i tracić czasu, wychodząc koniec końców bez niczego. Tutaj mam duży wybór, niską cenę i wybieram kategorie, które mnie interesują. Dzięki temu oszczędzam pieniądze, czas i jestem zadowolona. Swoje rzeczy również możesz tam sprzedać, ale o tym innym razem.

Kolejnym punktem jest uważanie na popadanie w szał kasy. 
Sporo ludzi ma tak, że mając do dyspozycji parę złotych chętnie wcinają batona z biedronki i okazuje się on porównywalnie smakowo z jakimś wedlem czy coś. Kiedy jednak mają dodatkową sumę pieniędzy, baton staje się niesmaczny i sięgają po 'to lepsze'. Jak dla mnie to głupota.
Sama nie patrzę na tego typu zależności, jeśli coś lubię to to lubię, niezależnie od tego ile mam w portfelu. Wydaje mi się, że chyba spoko, nie?

Mniejsze sposoby w kwestii oszczędzania również są ważne.
Spójrz na swoje zdrowie i porzuć dojazd samochodem, czy mpk na małe odległości. W tym pierwszym punkciku zaoszczędzisz paliwo, w drugim 1,50zł.

Inne:
 P
rzed każdym zakupem droższej rzeczy dokładnie sprawdzaj czy jest tego warta, czy nie kupisz jej gdzieś taniej

N
ie ulegaj dzieciom w sprawach zabawek, one raczej nie rozumieją, że nie wszystko jest potrzebne.

W
ypożyczaj książki, zamiast kupować. I tak z zakupionej książki nie skorzystasz więcej niż kilka razy.

M
ądrze korzystaj z wyprzedaży. Nie każe -50 jest dla Ciebie!

Z
rezygnuj z niepotrzebnych przedmiotów, które musisz opłacać - droższy abonament, tv.

K
upuj tylko to, czego potrzebujesz.

P
lanuj wyjazdy i wakacje z wyprzedzeniem. Jeśli zarezerwujesz coś dajmy na to poł roku do przodu na pewno będzie taniej niż gdybyś zrobiła to miesiąc przed. Poza tym masz więcej czasu na zorientowanie się w różnych cenach.

1gr, 2gr, 3gr
. Są to tak małe sumy, że aż pozornie niepotrzebne. Jeśli jednak odkładać je będziesz, a nie chować po szafkach to i korzyści zobaczysz. Gdy słyszę o "czerwonych" pieniądzach od razu myślę o górze grosza. Jest to najlepszy sposób na ich wydanie. Ostatnio jednak koleżanka wspomniała, że zbierała je jakiś czas i kiedy uzbiera więcej po prostu je wymieni. Myślę, że suma nie jest spora, ale pieniądz to pieniądz.:)

Qpony.plallegro.plKosmetykizAmerykialerabat.com + różne grupy na fejsie. Polecam zajrzeć i łapać okazje.
A Wy? Jakie macie sposoby na oszczędzanie? Korzystacie z któregoś z tych?
Pozdrawiam i zapraszam na facebook'a.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LOREM IPSUM DOLOR

Copyright © 2014 Ilunga Blog , Blogger